top of page

Първият по рода си институт в историята на САЩ!

IMG-4008.jpg
WRF CULTURE LOGO 8.png

Институтът за култура и наследство на WRF се състои от лидери на общността, политици и преподаватели от ромската диаспора и е създаден, за да защити ромските културни и наследствени практики от изчезване поради липса на употреба, изключване от учебната програма или обезценяване от по-широкото общество. Смятаме, че е важно да изразходваме време и енергия, за да защитим нашето културно наследство, особено в моменти, когато нашите хора страдат поради хуманитарна криза. 

Идеята за опазване е неразделна част от определението за културно наследство, тъй като, за да съществува културното наследство, то трябва да продължи да се предава, както е било от поколения, и да се съхранява от сегашното поколение.

 

Въпреки това, през различни периоди и места в историята, „настоящото поколение“ на времето е придало различна стойност на елементи от нашето културно наследство. Следователно, в ръцете на нашите старейшини, лидери, политици, преподаватели и родители е да запазим нашата култура. 

WRF Culture & Heritage Institute има за цел да развие и повиши осведомеността за ромското наследство, история и култура чрез практикуване на културна дипломация и свързани области (като глобално управление, международно право, права на човека, устойчиви икономики и сценични изкуства), както и да изследва нови стратегии за укрепване на междукултурните отношения и насърчаване на глобалния мир. WRF има за цел да популяризира и развие ромската идентичност и чрез изграждането на публична платформа за диалог относно културното наследство, да повиши осведомеността за ромската култура.

 

„Културната дипломация може най-добре да се опише като курс на действия, които се основават на и използват обмена на идеи, ценности, традиции и други аспекти на културата или идентичността, независимо дали за укрепване на връзките, засилване на социално-културното сътрудничество, насърчаване на националните интереси и отвъд; Културната дипломация може да се практикува от публичния сектор, частния сектор или гражданското общество.“

 

Културната дипломация на практика (или приложната културна дипломация) е прилагането и изпълнението на теорията за културната дипломация, включително всички модели, които са били практикувани в историята от индивидуални, общностни, държавни или институционални участници. Тези модели включват например разнообразни програми за културен обмен, международни делегации (напр. американски джаз посланици) или спортни състезания. Примерите имат уникална възможност да повлияят на междукултурното и междурелигиозното разбирателство и да насърчат помирението.

 

Принципите са:

 

  • Уважение и признаване на културното многообразие и наследство

  • Глобален междукултурен диалог

  • Справедливост, равенство и взаимозависимост

  • Защита на международните права на човека

  • Глобален мир и стабилност

Относно ромите

Ромите са най-голямото етническо малцинство в Европа.  Историците смятат, че предците на ромите за първи път са пристигнали в Европа от Северна Индия, през днешните Иран, Армения и Турция. И че те постепенно се разпространяват из цяла Европа от 9 век нататък. Много роми в ЕС все още са жертви на предразсъдъци и социално изключване, въпреки забраната за дискриминация в държавите-членки на ЕС. 

Ромите са били принуждавани към робство до 19 век в Румъния и другаде. Ромите са били екзекутирани през средновековието в Англия, Швейцария и Дания. Много страни, включително Германия, Полша и Италия, наредиха експулсирането на всички роми. През 30-те години, нацистите в Германия гледаха на ромите като на „расово непълноценни“ и убиха стотици хиляди от тях по време на Втората световна война. След войната ромите продължават да бъдат дискриминирани и потискани, особено в Съветския съюз. Между 70-те и 90-те години на миналия век Чешката република и Словакия са стерилизирали около 90 000 ромски жени против волята им.

Ромските роби са изпратени за първи път в Америка с Колумб през 1498 г. Испания изпраща ромски роби в тяхната колония Луизиана между 1762 г. и 1800 г. The Романичал, първата ромска група, която пристига в Северна Америка в големи количества, се премества в Америка от Великобритания около 1850 г. Източноевропейските роми, предците на по-голямата част от ромското население в Съединените щати днес, започват да имигрират в Съединените щати в голям мащаб през втората половина на 19 век, съвпадащ с отслабване на властта на Османската империя и Османските войни в Европа през 19 век, което в крайна сметка завършва с Руско-турска война (1877–1878), освобождавайки много етнически източноевропейци от османското господство и създавайки нови вълни от ромски имигранти.

Тази вълна от ромска имиграция обхваща ромски-говорещи хора като the КалдерашМачваяЛовари и чурари, и етнически ромски групи, които са се интегрирали повече в обществата на Централна и Източна Европа, като Бояш (Лудари) на Румъния и Bashalde на Словакия. Ромската имиграция, подобно на цялата миграция от Централна и Източна Европа, беше силно ограничена по време на съветска епоха в Централна и Източна Европа, но се възобновява отново през 90-те години след падане от Източен блок

Очаквайте предстоящи програми и информация!

Нашите основатели

bottom of page