První institut svého druhu v historii USA!
WRF Culture & Heritage Institute se skládá z komunitních vůdců, politiků a pedagogů romské diaspory a byl vytvořen, aby chránil romské kulturní praktiky a tradice před zánikem z důvodu nedostatečného využívání, vyloučení z kurikula nebo devalvace ze strany širší společnosti. Cítíme, že je důležité věnovat čas a energii ochraně našeho kulturního dědictví, zejména ve chvílích, kdy naši lidé trpí kvůli humanitární krizi.
Myšlenka uchování je nedílnou součástí definice kulturního dědictví, protože má-li kulturní dědictví existovat, musí být i nadále předáváno tak, jak tomu bylo po generace, a uchováváno současnou generací.
V různých obdobích a na různých místech historie však „současná generace“ přikládala prvkům našeho kulturního dědictví různou hodnotu. Zachování naší kultury je proto v rukou našich starších komunit, vůdců, politiků, pedagogů a rodičů.
WRF Culture & Heritage Institute si klade za cíl rozvíjet a zvyšovat povědomí o romském dědictví, historii a kultuře prostřednictvím praxe kulturní diplomacie a souvisejících oborů (jako je globální správa věcí veřejných, mezinárodní právo, lidská práva, udržitelné ekonomiky a scénické umění) a také prozkoumat nové strategie pro posílení mezikulturních vztahů a podporu celosvětového míru. WRF si klade za cíl podporovat a prosazovat romskou identitu a prostřednictvím budování veřejné platformy pro dialog o kulturním dědictví zvýšit povědomí o romské kultuře.
„Kulturní diplomacii lze nejlépe popsat jako průběh akcí, které jsou založeny a využívají výměnu myšlenek, hodnot, tradic a dalších aspektů kultury nebo identity, ať už k posílení vztahů, posílení sociokulturní spolupráce, prosazování národních zájmů a Kulturní diplomacii může praktikovat veřejný sektor, soukromý sektor nebo občanská společnost."
Kulturní diplomacie v praxi (neboli aplikovaná kulturní diplomacie) je aplikace a implementace teorie kulturní diplomacie, včetně všech modelů, které byly v průběhu historie praktikovány jednotlivci, komunitami, státními či institucionálními aktéry. Mezi tyto modely patří například různé kulturní výměnné programy, mezinárodní delegace (např. američtí jazzoví velvyslanci) nebo sportovní soutěže. Příklady jsou jedinečně schopné ovlivnit mezikulturní a mezináboženské porozumění a podporovat usmíření.
Principy jsou:
-
Respekt a uznání kulturní rozmanitosti a dědictví
-
Globální mezikulturní dialog
-
Spravedlnost, rovnost a vzájemná závislost
-
Ochrana mezinárodních lidských práv
-
Globální mír a stabilita
O Romech
Romové jsou největší etnickou menšinou v Evropě. Historici se domnívají, že předkové Romů poprvé dorazili do Evropy ze severní Indie, přes území dnešního Íránu, Arménie a Turecka. A že se od 9. století postupně rozšířily po celé Evropě. Mnoho Romů z EU je stále obětí předsudků a sociálního vyloučení, a to navzdory zákazu diskriminace v členských státech EU.
Romové byli v Rumunsku i jinde nuceni do otroctví až do 19. století. Romové byli popravováni během středověku v Anglii, Švýcarsku a Dánsku. Mnoho zemí, včetně Německa, Polska a Itálie, nařídilo vyhnání všech Romů. Ve 30. letech 20. století, nacisté v Německu považovali Romy za „rasově méněcenné“ a během druhé světové války jich zavraždili statisíce. Po válce byli Romové nadále diskriminováni a utlačováni, zejména v Sovětském svazu. V 70. a 90. letech 20. století Česko a Slovensko proti své vůli sterilizovaly kolem 90 000 romských žen.
Romští otroci byli poprvé dopraveni do Ameriky s Kolumbem v roce 1498. Španělsko poslalo romské otroky do jejich kolonie v Louisianě v letech 1762 až 1800. The Romanichal, první romská skupina, která dorazila do Severní Ameriky ve velkém počtu, se do Ameriky přestěhovala z Británie kolem roku 1850. Východoevropští Romové, předkové většiny dnešní romské populace ve Spojených státech, se začali do Spojených států ve velkém stěhovat ve druhé polovině 19. století se shoduje s oslabení sevření Osmanské říše and the Osmanské války v Evropě v 19. století, které nakonec vyvrcholilo v Rusko-turecká válka (1877-1878), osvobodil mnoho etnických Východoevropanů z osmanské nadvlády a vyvolal nové vlny romských přistěhovalců.
Tato vlna romské imigrace zahrnovala romština-mluvící národy jako the Kalderash, Machvaya, Lovari and Churari a etnicky romské skupiny, které se více integrovaly do středoevropských a východoevropských společností, jako například the Boyash (Ludari) Rumunska a Bašalda Slovenska. Romská imigrace, stejně jako veškerá migrace ze střední a východní Evropy, byla během výrazně omezenasovětská éra ve střední a východní Evropě, ale znovu se zvýšil v 90. letech po podzim of the východního bloku
Zůstaňte naladěni na nadcházející programy a informace!