
Welcome!
Célunk elérése nem csupán álom, hanem egy jól meghatározott cselekvési terv. A Roma Világszövetség összeállította a roma vezetők, szervezetek és egyesületek legnagyobb összejövetelét, több mint 350 résztvevővel, a világ 32 országát képviselve, hogy kidolgozzák a 2017-es cselekvési tervet.
Azóta sok vezető, aktivista, tagszervezet jött-ment, és belső nézeteltérések, kompetenciahiányok miatt 2019 vége felé sok embertől kellett megválnunk, át kell alakítanunk a szervezetet.
Azóta hatékony stratégiákat és életképes megoldásokat kutatunk és újítunk a romák előtt álló kihívások kezelésére, és készek vagyunk megosztani ezeket Önnel. De fel kell készülnie a változásra. Bár a Roma Jogi Mozgalom 52 éve létezik, kevés előrelépés történt a romák körülményeinek javítása terén. Ehelyett a segítségükre tett erőfeszítések virágzó üzleti iparággá váltak – milliókat vagy akár több milliárd eurót költenek olyan eredménytelen projektekre és programokra, amelyek nem érik el a céljukat.
Szorgalmasak vagyunk és a céljainkra koncentrálunk. Kezdeményeztük, hogy kommunikáljunk a világ roma aktivistáival, közösségi vezetőkkel, közéleti személyiségekkel és a civil társadalommal, hogy elindítsunk egy vitát, amely egy egységesebb jövő felé vezet, és olyan cselekvési tervet hozunk létre, amely alakítja közösségeink és a roma emberek jövőjét. globális léptékben.
A Roma Világszövetség egy elkötelezett szervezet, amelynek célja a roma közösség felemelése és megerősítése szerte a világon. Az ENSZ-en belül egy különleges érdekelt felek csoportjának tagjaként, amely idővel saját intézménnyé válik, egyedülálló kiváltságunk van, hogy globális szinten képviseljük ennek a közösségnek az érdekeit. Küldetésünk, hogy közösen dolgozzunk az esélyegyenlőség biztosítása, a roma kultúra és örökség megőrzése, valamint a társadalmi befogadás elősegítése érdekében.
Értékeink a partnerség, az átláthatóság és az inkluzivitás elvén alapulnak. A Roma Világszövetség célja, hogy több országban kiterjessze tevékenységét, és baráti kapcsolatokat alakítson ki a kormányokkal, hogy biztosítsa a romák jogainak tiszteletben tartását és védelmét.
Olyan világot képzelünk el, ahol a roma közösséget megbecsülik és tisztelik, valamint emberi jogaikat. Ezért igyekszünk hozzájárulni az ENSZ 2030-ig szóló Fenntartható Fejlődési Céljaihoz. Arra törekszünk, hogy szuverén entitásként gyakoroljuk jogunkat az önrendelkezéshez és közösségünk önigazgatásához azon országokban, ahol közösségünk lakik.
Törekszünk kulturális, társadalmi és szellemi örökségünk megőrzésére és népszerűsítésére, valamint közösségünk fejlődésére törekszünk egy fenntartható és befogadó gazdasági modellen keresztül. Szeretnénk biztosítani, hogy embereink megkapják a méltó élethez szükséges eszközöket, valamint a céljaik eléréséhez szükséges erőforrásokat.
Szeretnénk áthidalni a közösségünk és a kormányok közötti szakadékot azáltal, hogy egy általunk létrehozott platformot biztosítunk, amely erősítheti közösségünk és a kormányzat közötti kapcsolatot. Platformunk egy közösségi alapú kezdeményezés, amely lehetőséget biztosít közösségünk számára, hogy hangot adjon aggályainak és elképzeléseinek a számukra fontos kérdésekkel kapcsolatban. A közösségünk előtt álló problémákra tényleges megoldásokat kínálunk, amelyeket a kormányok könnyen megvalósíthatnak.
Küzdünk a nemzetként való elismerésért. Mi népként és nemzetként harcolunk jogainkért. Harcolunk az üldöztetés és a gyűlölet elleni szabadságért. Küzdünk azért, hogy legitim etnikumként ismerjenek el bennünket, akárcsak az összes többi előttünk. Romák vagyunk, mindig is romák voltunk, mindig is romák leszünk, alcsoporttól, nyelvjárástól, vallástól függetlenül! Ugyanolyan sokfélék vagyunk, mint bármely más nemzetállam!
Leányvállalataink:
Segíts nekünk, segíts másoknak
Az európai romák 80%-a elszegényedett környezetben él körülmények. Igyekszünk segítséget nyújtani a rászoruló családoknak.
Innováció
Innovatív stratégiákat és programokat dolgozunk ki az SDG-k céljainak és mutatóinak teljesítése érdekében
Roma érdekképviselet
Szorosan együttműködünk más fiókjainkkal, és valós idejű információkat kapunk a külföldi helyzetről. Ezután összegyűjtjük az adatokat, és felhasználjuk őket új stratégiák kidolgozására.
HÁLÓZAT
Hálózatot létesítünk és együttműködünk más szervezetekkel, alapítványokkal és kormányközi ügynökségekkel az ENSZ rendszerén belül annak érdekében, hogy teljesítsük a 16. és 17. SDG céljait és mutatóit.
Tanácsadó
Szakértelmünket kínáljuk a roma történelem, örökség, kultúra és befogadás/integráció témakörében.
A Roma Világszövetség meggyőződése mellett fel kíván lépni a faj, bőrszín, vallás, életkor, fogyatékosság és/vagy irányultság alapján történő előítélet és megkülönböztetés minden formája ellen. Az alábbiakban bemutatjuk a roma integrációra összpontosító fő célkitűzéseket.
A Roma Világszövetség az ENSZ 2030-ig szóló Fenntartható Fejlődési Programja alapján alakította ki programjait. Fő fókuszterületei a következők:
-
Közösségi vezetés és mentorálás
-
Education
-
Foglalkoztatás
-
Éhség
-
Egészségügy
-
Ház
FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS
Az ENSZ SDG céljai és hatása a roma közösségekre: Az SDG kezdeményezést a fenntartható fejlődés 2030-ig szóló menetrendje során hozták létre 2016. január elsején. A kezdeményezés célja az volt, hogy olyan célokat dolgozzon ki, amelyek célja
a) véget vet a szegénység minden formájának,
b) az éghajlatváltozás és annak folyamatos hatásai elleni küzdelem globális szinten, és
c) fellép a megkülönböztetés és az előítélet minden formája ellen.
Ezek a kulcsfontosságú összetevők jelentik a „Senki sem marad le” program alapjait. A No One Left Behind eredménye az volt, hogy lehetővé tette a kereszt-adathálózatot, mint együttműködő kollektívát annak érdekében, hogy mozgósítsanak, elemezzenek, jelentést készítsenek, és megfelelő intézkedéseket hajtsanak végre a mögöttes problémák megoldására.
Ezért, ami néhány hatással van, az mindannyiunkat érint. A romák fejletlen csoport, korlátozott erőforrásokkal és hozzáféréssel a köz- és szociális programokhoz, az oktatáshoz, az egészségügyhöz, az orvostudományhoz, a lakhatáshoz és az esélyegyenlőségi foglalkoztatáshoz. Következésképpen a senkit sem hagytak hátra napirend egy nagyon előre gondolkodó konstrukció, amely a roma közösségekre is alkalmazható, mivel feljogosítja őket az ENSZ procedurális céljainak teljesítésére, valamint ösztönzi a kormányok és a táborok közötti együttműködést. Az ügynökségi és közösségi szintű párbeszéd és együttműködés kulcsfontosságú a roma állampolgársághoz és integrációhoz vezető út kialakítása során.
